20 YAŞ DİŞ ÇEKİMİ AĞRILI MIDIR?

20 yaş diş çekimi ağrılı mıdır sorusu, bu durumdan şikâyetçi olan kişilerin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. 20 yaş dişi normal bir şekilde çekilebildiği gibi, cerrahi müdahaleler sonucunda da çekilebilmektedir. Çünkü 20’lik dişlerde meydana gelen bazı durumlar cerrahi müdahale gerektirir. Bu dişlerin çene kemiğine konumları ve üzerlerinin diş eti ve kemik ile kaplı olması nedeniyle çekilmeleri biraz zor olmaktadır. O yüzden diş çekilmesinden sonra ağrı yapabilir. Bu dişlerde meydana gelen ağrılar iltihap ve enfeksiyona neden olabilir. Böyle bir durumda, kişilerin yüz bölgesinde şişlikler görülebilir. Bu nedenle 20’lik dişler ile ilgili herhangi bir ağrı, sızı ve şişlik hisseden kişilerin en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Tüm 20 Yaş Dişlerinin Çekilmesi Zorunlu Mudur?

İyi bakılmayan ve tedavi edilemez durumda olan 20 yaş dişlerinin çekilmesi zorunludur. Çünkü zamanla kendi önünde bulunan dişe zarar verebilir ve ağızda bulunan dişlerin çarpıklığına neden olabilir. Bu nedenle zamanında  20 yaş dişlerinin çekilmesi oldukça önemli bir yer tutar.

Ağızda iyi durumda olan, gömülü veya çıkmış 20 yaş dişlerinin, herhangi bir ağrı ve zarara neden olmaması durumunda çekilmesine gerek yoktur. 20 yaş dişlerinde kırılmalar ve tedavi edecek düzeyde çürükler meydana gelebilir. Böyle bir durumda dişlerin çekilmesi yerine dolgu ve kaplama gibi tedavi yöntemleri tercih edilebilir. Ancak bu tedavi yöntemlerinin mümkün olmaması durumunda, 20 yaş dişlerinin sağlık açısından ağızdan uzaklaştırılması gerekir.

20 Yaş Diş Çekimi Nasıl Gerçekleşir?

20 yaş diş çekimi ağrılı mıdır, çekim işlemi nasıl gerçekleşir gibi sorular merak edilen konular yer almaktadır. 20’lik dişlerin çekilebilmesi için, dişin röntgeninin çekilmesi gerekmektedir. Çekilen röntgende ki görüntüler incelenerek, dişe nasıl bir uygulama yapılacağına karar verilmektedir. 20’lik dişler genel olarak tek parça hâlinde çıkarılması mümkün değildir. Diş birkaç parçaya ayrılarak çekim işlemi gerçekleşir. Bazı durumlarda ise diş etine kesik atılarak dişin çekim işlemi yapılabilir. Bu durumda diş etine dikiş atılmaktadır. Dikişler cerrahi müdahaleden bir süre sonra alınmaktadır. 20’lik diş çekimi oldukça hassastır ve çekim sonrası ağrılar oluşabilir. Anestezinin etkisinin geçmesi ile diş etlerinde ağrı yaşayan kişilere hekim tarafından uygun görülen ilaçlar reçete edilir.

20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

20 yaş diş çekimi sonrası hekimin önerdiği şekilde hareket edilmesi oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Zorlu bir ameliyat geçiren kişiler, bu noktalara uydukları sürece daha rahat bir şekilde diş ağrısından kurtulabilirler. 20 yaş dişlerinin çekiminden sonra yapılacaklardan kısaca bahsedilecek olursa;

  • Diş çekiminden sonra, çekilen alana kanama olmaması için tampon uygulaması yapılmaktadır. Bu tampon 30 dakika boyunca çekilen bölgede durmalıdır.
  • Bazı durumlarda hekim buz kullanılmasını tavsiye edebilir. Buzun aynı bölgede sürekli olarak tutulması yanmalara sebebiyet vereceğinden dikkatli bir şekilde uygulanması gerekir.
  • Çoğu diş çekiminde olduğu gibi, bu operasyondan sonra da 2 saat bir şey yenilmemeli, 2 saat sonunda yiyecek ve içeceklerin ılık olmasına dikkat edilmelidir.
  • Operasyonun yapıldığı bölge temiz tutulmalıdır.
  • Diş çekimi sonrası alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Dişin çekildiği alan çok fazla ellenmemeli, emilmemeye dikkat edilmelidir.
  • Hekimin verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

20 yaş diş çekimi ağrılı mıdır sorusunun yanında, diş çekimi sonrası herhangi bir yan etkinin olup olmayacağı konusu da sorulmaktadır. Bu dişlerin çekim işlemlerinin yapılmasından sonra hafif kanamalar ve şişlikler gözlenebilir. Görülen durumlar gayet normaldir. Kanamanın ve şişliğin uzun süreli olması durumunda hekime başvurulmalıdır.