AĞIZ KOKUSU VE DİŞ ÇÜRÜKLERİ

Ağız kokusu hem kendimizi hem etrafımızdakileri rahatsız edebilecek hiç istemediğimiz bir durumdur.

Diş çürükleri diş bütünlüğünün bozulmasına sebebiyet veren ağrı, hassasiyet ve diş kaybına neden olabilecek bir durumdur.

Bu iki durumu azaltmak bazı önlemler ile mümkündür.

  1. Şekerli çay ve kahve tüketimini azaltmak: Özellikle çalışma hayatının molalarının vazgeçilmezi olan çay ve kahvenin mümkünse şekersiz tüketilmesi ağız içi asidite artışını azaltacak ve çürük oluşumunu azaltacaktır.
  • Ağzı nemli tutmak: Ağız kuruluğu hem ağız kokusu hem çürük riskini artıran bir durumdur. Ağız kuruluğu yapan sigara, asidik içecekler, tuzlu ve baharatlı yiyeceklerin tüketimi azaltılmalı ve sonrasında mutlaka bol su tüketmelidir.Tükrük salgısını artırmak için şekersiz sakız çiğnenebilir.
  • Lifli besinler tüketilmeli: Lifli yapıda olan sebze ve meyvelerin tüketimi daha fazla çiğneme gerektirir. Daha fazla çiğneme ise tükrük salgısının artmasına ve tükrüğün ağız içi yıkama etkisi ile hem ağzın nemlenmesine hem de çürüklere karşı koruma sağlanmasında etkilidir.
  • Yemekten sonra: Yemeklerden sonra ağız içi asiditeyi azaltmak için bir parça peynir veya birkaç adet yer fıstığı yenebilir.
  • Diş ipi ve Ağız Duşu: Dişlerin ara yüzeyi, kaplama ve dişeti birleşim yerleri, implant üstü kaplamaların olduğu bölgeler, protez altında kalan alanlar ulaşılması zor olan alanlardır. Bu alanların temizliği için mutlaka hekiminizin önerdiği özel fırçalar, ağız duşu ve diş ipi kullanılmalıdır.
  • Yapışkan gıdalar: Diş yüzeyine yapışan şekerlemeler, bal, reçel, lokum gibi besinler yendikten sonra dişler fırçalanmalı uzun süre diş ile teması engellenmelidir.

Aklınıza takılan soruları yorumlara yazabilir veya bizimle irtibata geçebilirsiniz. Mutlu gülüşler…