ANKARA İMPLANT TEDAVİSİ

İMPLANT TEDAVİSİ

İmplant nedir? İmplant kimlere uygulanır? İmplant kalitesini ne belirler? Hangi ülkenin implantı en iyidir? İmplant fiyatları nedir? İmplant pahalı mıdır? Herkese implant yapılabilir mi? Diş çekilip hemen implant konabilir mi? İmplantı kemik kabul etmeyebilir mi? Her yaşta implant yapılır mı? Aynı gün implant nedir? İmplant tedavisi uzun sürer mi? İmplanttan sonra ağrı ve şişlik olur mu?

Gibi soruların cevapları için makalemize göz atın

 

İMPLANT NEDİR?

İmplantlar eksik dişlerin tedavisi için titanyumdan üretilen ve diş kökü görevi görmesi için çene kemiğine yerleştirilen vidalardır. Diş eksikliği için yandaki sağlam dişleri kesip üzerine yapılan köprüler yapmaktansa implant uygulamak hem yandaki dişlerimizi hem eksik bölgedeki kemik miktarımızı koruyacak zamanla erimesini önleyecektir.

 

İMPLANT KİMLERE UYGULANIR?

18 yaş üstü çene gelişimi tamamlanmış, çeşitli sebeplerle diş veya dişlerini kaybetmiş kişilerde uygulanır. Diş eksikliğine ve üzerine yapılacak protez türüne göre yapılması gereken implant sayısı değişmektedir. Hareketli protez ve köprü kullanmak istemeyen kişilerde implantlar kullanılmaktadır.

 

İMPLANT KALİTESİNİ NE BELİRLER?

İmplantlar titanyumdan üretilmekle birlikte kullanılan titanyumun derecesi, implantın yüzey özellikleri, implantı üreten firmanın araştırma ve geliştirme çalışmaları ve kullandıkları teknoloji, tecrübesi ve yıllar içinde aldıkları geri dönüşe bağlı gelişimleri implant kalitesini oluşturan etkenlerdir.

İmplantın markası ve kalitesinden daha da önemlisi bilgili, tecrübeli bir hekim tarafından uygun şekilde yerleştirilmesidir.

 

HANGİ ÜLKENİN İMPLANTI EN İYİDİR?

Sık karşılaştığım bir soru olmakla birlikte doğru bir soru değildir ve cevabı yoktur. Her ülkede onlarca marka implant üretilmektedir bazıları daha kaliteli bazıları ise değildir. Her ülkenin ise kaliteli implantları bulunabilmektedir.

 

YERLİ İMPLANT İYİ Mİ?

Gelişen teknoloji ve artan ihtiyaçlar doğrultusunda ülkemizde de üretilen implant markaları bulunmaktadır. Hepsi iyidir demek mümkün olmamakla birlikte kendisini ispatlamış ve dünya standartlarında yerli implant markalarımız vardır.

 

İMPLANT FİYATLARI?

İmplant fiyatları kullanılan markaya göre değişmektedir. Yabancı ülkeler ile karşılaştırıldığında ülkemizde çok daha uygun fiyatlara yapılmaktadır.

 

HERKESE İMPLANT YAPILABİLİR Mİ?

Çene gelişimi tamamlanmış kişilerde her yaşta implant yapılabilir. Kemik miktarının az olduğu durumlarda ileri cerrahi işlem gerekmeden özel implantlar kullanılabilir.

 

DİŞ ÇEKİLİP HEMEN İMPLANT KONABİLİR Mİ?

Çekimi gereken diş altında enfeksiyon yok ve kemik de uygunsa o an implant konabilir. İmmediate implant dediğimiz durum diş çekilip implantın o an konmasıdır. Avantajı ek cerrahi işleme gerek kalmamasıdır.

 

İMPLANTI KEMİK KABUL ETMEYEBİLİR Mİ?

Yanlış bir ifadedir. Yeterli kemik varsa, implant boy ve çapı doğru seçildiyse, implant kemik içine doğru açıda ve konumda yerleştirilirse kemikle tutunumu gerçekleşir.Tüm bunlar doğru yapıldığında İmplant üstü kaplama veya protez yapıldıktan yıllar sonra implant kaybı görülmesi ise genellikle kötü ağız hijyeni ve ihmalkarlık sonucunda yaşanmaktadır.

 

AYNI GÜN İMPLANT NEDİR?

Aynı gün implanttan kasıt implantüstü protezin aynı gün takılmasıdır. Her vakada uygulamak mümkün değildir. Gelişen teknoloji ve implantlar, implant üstü protez seçenekleri ile süreler kısalmıştır. Uygun vakada uygun implant seçimi ile aynı gün üst yapının takılabildiği vakalar vardır.

 

İMPLANT TEDAVİSİ UZUN MU SÜRER?

İmplant tedavisi implantın çeneye yerleştirildiği andan üst yapısının takıldığı ana kadar geçen süredir. Uygun vakada 1 günde tamamlanırken, sıklıkla 1 ayda tamamlanır, nadiren kemik artırımı gereken vakalarda 6 ayı bulabilmektedir.

 

İMPLANTTAN SONRA AĞRI VE ŞİŞLİK OLUR MU?

İmplant yerleştirildikten sonra çoğu durumda ağrı ve şişlik minimum düzeyde olur. Kemiğin durumu, yapılan işlemler ve implant sayısına bağlı olarak hafif ağrı ve şişlikler olabilir, verilen ilaçların kullanımı ve talimatların uygulanması ile süreç konforlu bir şekilde atlatılır.

 

İMPLANT TEDAVİSİ AŞAMALARI NELERDİR?

Kişi eksik diş şikayeti ile kliniğe başvurur, ağız içi muayene ve radyolojik muayene sonrası operasyon planlanır. İlgili bölge lokal olarak uyuşturulur dişeti açılarak implant yuvası hazırlanır, implant yerleştirildikten sonra dişeti kapatılır. Yaklaşık 10 gün sonra dikişler alınır. Hızlı yüklenen implant kullanıldı ise 20 gün sonra, standart implantta 3 ay sonra iyileşme başlığı yerleştirilir. Yaklaşık 1 hafta sonra abutment dediğimiz parça takılarak ölçü alınır ve protez üretilerek yapıştırılır.

TOP
Konuşma Başlat
Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Hemen Ara