DİŞ SIKMA BOTOKSU NEDİR?

Diş sıkma botoksu nedir sorusu, sosyal medyada popüler olan konular arasında yer almaktadır. Çene kasına yapılan botoks işlemidir. Özellikle diş gıcırdatan ve diş sıkma gibi sorunlar yaşayan kişilerin tercih ettiği bu yöntem ile birçok sorun ortadan kalkabilir. Genellikle bu sorunu yaşayan kişiler, gece ve gündüz diş sıkma gibi sıkıntılar çekmektedir. Böyle bir durumda hem estetik bakımdan hem de sağlık açısından ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Uzun süre diş sıkma gibi sorunlarla karşılaşan kişilerde, estetik olmayan kare yüz meydana gelebilir. Özellikle bu erkeksi görünümden rahatsız olan kadınlar, diş sıkma botoksu ile bu görüntünün ortadan kalkmasını isteyebilirler. Yapılacak operasyonlara diş sıkma botoksu denilmektedir.

Diş Botoksunun Yapılmaması Durumunda Nasıl Zararlar Meydana Gelir?

Birçok kişi diş sıkma botoksu nedir, hangi durumlarda yapılır gibi sorulara cevap aramaktadırlar. Çene kasma ve diş gıcırdatma gibi sorunlar yaşayan kişilerde, bu durumun tedavisinin yapılmaması hâlinde birçok zarar meydana gelebilir. Kişilerde oluşabilecek zararlardan bahsedilecek olursa, şu şekilde açıklanabilir;

  • Çene kasma gibi problemlerin meydana gelmesi, kulak ağrılarına ve ağrı kaynaklı kulaklarda iltihaplanmalara neden olabilir.
  • Geceleri sürekli olarak diş gıcırdatma ve diş sıkma gibi problemlerin yaşanması durumu, dişlerde kırılmalara, aşınmalarına ve protez dişlerde hafriyatlara neden olabilir.
  • Diş sıkma problemleri yaşayan kişilerde sürekli olarak çene kısmına yoğun baskı uygulandığı için, başın birçok bölgesinde ağrılara neden olabilir.
  • Tüm bu ağrı ve sızıların meydana gelmesinden kaynaklı olarak kişilerin yaşam kalitesinde düşüş gözlemlenir. Rahat uyku uyuyamama gibi sorunlar yaşayan kişilerin, halsiz ve yorgun görüntüsü dikkat çekmektedir.

Diş sıkma botoksu sayesinde yaşanan bu olumsuz durumların birçoğu kolay bir şekilde atlatılmaktadır. Uygun tedavinin yapılması için, en kısa zamanda alanında uzman birinden yardım alınması doğru bir tercih olacaktır.

Diş Sıkma Botoksu Nasıl Yapılır?

Diş sıkma botoksunu uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Çünkü botoksta kasa için ne kadar botoks kullanılacağı, seans sayısı ve hastaya botoksun nerede yapılacağı gibi konular kişilere özel olarak belirlenmektedir. Doğru dozda ve iyi bir uygulama ile yapılmayan botokslar, hastalarda yemek yiyememe gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ehil ellerde botoks işleminin yapılmasına dikkat edilmelidir. Tüm bu noktaların yanı sıra, doğru bir şekilde yapılan diş sıkma botoksu 5-10 dakikalık bir süreyi kapsamaktadır. Ağrısız şekilde gerçekleşir. Genel olarak toplam 3 seansta tedavi tamamlanmaktadır. Seans arasında 3 aylık bir süre geçer. Bu botokslar sayesinde diş sıkma nedeniyle dişlerde oluşan sorunlar ve çene kasının fazla kasılmasından meydana gelen durumlar, ciddi anlamda azaltılmaktadır.

Diş Sıkma Botoksunun Yapılmasının Ardından Nasıl Yan Etkiler Gözlemlenir?

Diş sıkma botoksu nedir ve kaç seansta yapılır gibi soruların yanında botoks sonrası gelişebilen yan etkilerde merak edilen konular arasında yer almaktadır. Genellikle bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde, ilk seansın rahatlattığı ve botoksun etkisini gösterdiği gözlemlenir. Düzenli olarak yapılan tedaviler sonucunda, diş sıkmaya neden olan masseter kasının etkisi daha makul seviyelere çekilir. Genellikle ilk seans sonrası 4-7 günlük süre zarfında, seansın etkileri görülmeye başlanır. Bu tedavi sonrası ağız açma kapama, yemek yemek gibi işlemleri yaparken, daha güçsüz hissedilme durumu gayet normaldir. Birkaç güne bu güçsüzlük durumu geçecektir. Diş sıkma botoksu ciddi anlamda rahatsızlığı olan kişileri, rahatlatan bir uygulamadır. Bu botoks yapılırken göz ve alın bölgesi, kas arası gibi alanlara da botoks yapma işlemi doğrultusunda istekte bulunabilirler.