DİŞ BEYAZLATMA

DİŞ BEYAZLATMA NEDİR?

Yiyecek ve içeceklerin dişimizdeki gözeneklerden içeri girmesi ile dişlerimizde renklenmeler ve sararmalar meydana gelir. İstenmeyen bu görüntüyü değiştirebilmek diş beyazlatma ile mümkün olur. Diş beyazlatmada kullanılan jel, diş yüzeyindeki gözeneklerden etki ederek dişlerin beyazlamasını sağlar. Diş hekimliğinde sıkça kullanılan bir uygulamadır.

DİŞ BEYAZLATMA HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

Dişlerde renklenme dışsal ve içsel olarak meydana gelebilir. Dışsal renklenme çay, kahve, sigara başta olmak üzere yiyecek ve içecekler sebebiyle oluşur. İçsel renklenme ise gelişim döneminde kullanılan tetrasiklin, bazı ilaçlar ve kanal tedavisi gören dişlerde oluşan renklenmelerdir. Diş beyazlatma bu durumlarda kullanılan etkili ve memnun eden bir uygulamadır.

DİŞ BEYAZLATMA NASIL YAPILIR?

Öncesinde varsa diş taşı temizliği yapılır, lekeler çıkartılır. Sonrasında dişetini korumak için dişeti bariyeri uygulanır. Diş yüzeyine hidrojen peroksit içeren beyazlatma ajanı uygulanır. Beyazlatma ajanının etkisini artırmak için özel bir ışın kullanılır ve beyazlatma sisteminin kullanım talimatına göre birkaç seans 30-60 dakika arasında beyazlatma işlemi tamamlanır.

DİŞ BEYAZLATMA DİŞE ZARAR VERİR Mİ?

En çok sorulan sorulardan biridir ve kaygı sebebidir. Diş hekiminiz tarafından uygun bir ajan ile yapılan beyazlatma dişlerinize zarar vermez. Diş dokusunda herhangi bir kayba neden olmaz. Yapılan işlemde gözeneklerden etki eden ajan içeride renklenmeye sebebiyet veren renklendiricileri çözerek ortamdan uzaklaşmasını ve dişlerin beyazlamasını sağlar. Beyazlatma işlemi hekiminiz tarafından yapılmalıdır. İnternet ortamında satılan beyazlatma ajanları gerekli kontrollerden geçmediği için güvenilir değildir ve dişlerde kalıcı hasara sebep olabilir.

DİŞ BEYAZLATMA SONRASINDA NELERE DİKKAT ETMELİ?

Diş beyazlatma işleminden sonraki hafta renklendirici gıdalar (çay, kahve, vişne suyu, şarap vs. gibi) mümkün olduğunca minimuma indirilmelidir. Günde en az 2 kere uygun şekilde fırçalanmalıdır. Doktorunuz gerek görürse beyazlatma sonrasında özel bir macun tavsiye edebilir.

DİŞ BEYAZLATMANIN RİSKLERİ VAR MIDIR?

Nadir olarak kısa süreli diş hassasiyeti oluşabilir.

DİŞ BEYAZLATMA HERKESE YAPILABİLİR Mİ?

Diş beyazlatma genellikle 18 yaş sonrasında yapılır. Gebelik durumunda doğumdan sonra yapılması fetüs için daha güvenli olacaktır.

DİŞ BEYAZLATMADA FİYAT FARKLILIĞI SEBEBİ NEDİR?

Birçok diş beyazlatma sistemi bulunmaktadır. Işınlı yapılan sistemlerde ışın cihazının kalitesi, ışınsız ve ışınlı sistemde kullanılan beyazlatma ajanının kalitesi her klinikte farklı fiyat çıkmasına neden olmaktadır. Kendini ispatlamış ürünlerin kullanılması beyazlatma etkinliğini etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Sormak istediğiniz soruları yorum kısmına yazabilir veya bizimle irtibata geçebilirsiniz. Mutlu gülüşler…