DİŞ BEYAZLATMA KALICI MI?

Dişleri beyazlatmak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Ancak diş beyazlatma kalıcı mı sorusu, bu yöntemleri uygulamak isteyen kişiler tarafından merak edilmekte ve sıklıkla araştırılmaktadır. Diş hekimi tarafından uygulanan profesyonel beyazlatma yöntemi ile kalıcı olan beyaz dişlere kavuşabilmek mümkün olmaktadır. Bir diğer yöntem ise diş hekimi tarafından önerilebilen ve evde pratik bir şekilde uygulanabilen diş beyazlatma sistemleridir. Kalıcı diş beyazlatma yöntemiyle, dişlerin doğal rengini yitirmesi durumunda beyaz dişlere kavuşulmaktadır. Aynı şekilde estetik açıdan güzel bir diş görünüme sahip olmak isteyenler tarafından da bu işlem gerçekleştirilebilir. Diş hekimleri tarafından uygulanan diş beyazlatma yöntemleri, ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleştirilir. Bu işlem gerçekleştirilirken kullanılan malzemelerin kaliteli olması, kalıcı bir beyazlığı da beraberinde getirecektir.

Diş Beyazlatmadan Sonra Dişler Eski Haline Döner Mi?

Diş beyazlatma kalıcı mı endişesi içerisinde olan kişiler, bu işlem sonrasında dişlerin eski hâline dönüp dönmeyeceğini merak etmektedir. Dişlerde zaman içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı sararmaların meydana gelmesi kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum insanların yaşantısının çoğu zaman olumsuz etkilemekte ve beyaz dişlere sahip olabilmek için, diş beyazlatma yöntemini tercih etmesine neden olmaktadır. Diş beyazlatma yöntemi sayesinde, beyaz görünen dişlere sahip olmak mümkündür. Bu yöntem sonrasında kalıcı bir beyazlığı sağlayabilmek için, kişilere büyük bir pay düşmektedir. Çünkü sigara, kahve gibi dişlerde renk değişimine neden olan yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi durumunda, gerekli ağız bakımının yapılmaması dişlerin eski hâline dönmesi neden olur. Ağız ve diş sağlığına gereken özenin gösterilmesi, dişlerde kalıcı bir beyazlık sağlanabilmesi fırsatını sunar.

Diş Beyazlatma İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Pek çok kişi tarafından merak edilen diş beyazlatma kalıcı mı sorusunun cevabı, gerekli ağız ve diş bakımının yapılması durumunda kalıcı bir beyazlık sağlanabilir şeklinde ifade edilebilmektedir. Bu işlem sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Açıklanacak olursa;

  • Diş beyazlatma yöntemi sonrasında alkol ve sigara tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü bunların tüketilmesi hâlinde, dişlerin eski hâline dönme durumu ortaya çıkacaktır.
  • Dişlerde renk değiştirmeye neden olabilecek içeceklerin tüketilmesi doğru olmamaktadır. Özellikle çay, kahve ve kola gibi içeceklerin tüketimine dikkat edilmelidir.
  • Eğer evde beyazlatma yöntemi gerçekleştirilecekse, bu işlemde kullanılacak olan ilaçların diş hekimi tarafından önerilmesi gerekir. Çünkü yanlış bir kullanım sonucunda dişlerde hassasiyet görülebilmektedir. Soğuk ve sıcak yiyeceklere karşı hassasiyetin oluşmaması için, dikkatli bir şekilde ilaç kullanımının gerçekleştirilmesi gerekir.
  • Kalıcı bir beyaz elde edebilmek için, her gün düzenli bir şekilde ağız ve diş bakımının gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Bu sayede dişte meydana gelen renk değişimlerinin oluşumunu yok edebilmek mümkün olabilir.
  • Gerek lazer yöntemi ile diş beyazlatma işlemi gerekse evde beyazlatma işlemi yaptıran kişilerin, bu işlemler sonrasında dikkat etmesi gereken en önemli şey, doktorun önerisine harfiyen uymaktır. Eğer kalıcı bir beyazlık sağlanmak isteniyorsa, doktor önerileri önemsenmelidir ve eksiksiz bir şekilde uygulanmalıdır.

Yapılan araştırmalara göre diş beyazlatma yöntemi sonrasında beyaz dişlere sahip olan kişilerin %75’i kalıcı bir beyazlığa ulaşabilmektedir. Fakat %25’lik olan kısımdaki hastalar ise 6 ayda bir yaptırdığı beyazlatma işlemi sayesinde, arzu ettiği beyazlığı elde etmektedir. Bunun nedeni ise doktor önerilerinin gerektiği gibi gerçekleştirilmemesidir. Diş beyazlatma yönteminde kalıcı sonuçlar elde edebilmek için, lazer ile yapılan işlemler en doğru tercih olacaktır. Tüm bu işlemler uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Beyazlatma işlemi sonucunda ağız ve diş sağlığını kötü etkileyen herhangi bir durum ile karşılaşılmamaktadır.