DİŞ ETİ NEDEN KANAR?

Diş eti neden kanar sorusuna verilecek birden fazla cevap bulunmaktadır. Diş eti kanamaları dişlerin çok sert bir şekilde fırçalanması, diş ipinin yanlış kullanılması ve birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Ancak sürekli olarak diş etlerinin kanaması gibi bir durumla karşılaşan kişilerin, diş hekimine başvurması gerekmektedir. Çünkü ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olarak, diş eti kanamaları gösterilmektedir. Örneğin;

 • Vitamin eksikliği gibi sorunlar yaşayan kişilerde, diş eti kanamaları çok sık rastlanmaktadır.
 • Trombosit eksikliğinde de diş eti kanamalarına rastlamak mümkündür.
 • Oldukça önemli olan lösemi hastalığının belirtileri arasında diş eti kanamaları gösterilir.
 • Periodontitis gibi rahatsızlıkların belirtileri arasında diş eti kanamaları görülmektedir.

Yukarıda bahsedilen ciddi hastalıkların belirtileri arasında diş eti kanamalarının gösterilmesi, hafife alınmayacak bir belirti olmasını göstermektedir. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden diş eti kanaması yaşayan kişilerin, bir hekim ile görüşmesi gerekmektedir.

Diş Eti Kanamasının Yaygın Nedenleri Nelerdir?

Diş eti neden kanar sorusuna bağlı olarak gösterilen birkaç rahatsızlığın yanında, birbirinden farklı hastalıklarda diş eti kanamaları nedenleri arasında yer almaktadır. En sık görülen ve toplumda yaygın olarak gözlemlenen diş eti kanaması nedenlerinden bahsedilecek olursa, şu şekilde belirtilebilir;

 • Diş plaklarını temizlenmemesi ve ağız bakımlarının yapılmaması gibi durumlarda, diş iltihapları meydana gelebilir. Oluşan iltihaplarından kaynaklı olarak diş etlerinde kızarma ve kanamalar en sık rastlanan nedenler arasında yer almaktadır. Diş eti kanaması ve diş iltihabı sorunu ile karşılaşan kişilerin hiç vakit kaybetmeden bir hekime başvurulması gerekmektedir. Diş eti iltihabı, ciddi diş hastalıklarının ilk aşamasıdır.
 • Ağız ve diş sağlığının yeterli düzeyde yapılmaması, dişlerin bakımsız ve sağlıksız olmasa neden olmaktadır. Dişlerin günde iki kez fırçalanması, diş ipi kullanılması gibi ağız bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir.
 • Kullanılan bazı ilaçlar diş etlerinde kanama gibi sorunlara yol açmaktadır. Örneğin, kan sulandırıcı ilaçların hekim kontrolünde düzenli olarak kullanılması gerekir. Bu ilaçlar kanın pıhtılaşmasını önleyici olduğu için, diş eti kanamalarının daha çok ve ileri düzeyde olmasa neden olabilir.
 • Yeterli ve dengeli beslenmek diş eti kanamalarını büyük ölçüde azaltmaktadır. Sağlıksız ve hazır gıdaların tüketilmesi, bu gıdalarda yer alan bazı maddeler nedeniyle diş eti kanamalarının meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • Gebelik döneminde diş etlerinde ciddi anlamda değişmeler gözlenebilmektedir. Özellikle diş hassasiyetinin meydana gelmesi, bu dönemde diş eti kanamalarına artırmaktadır.
 • Diş eti kanamalarının bir diğer nedeni ise yoğun olarak yaşanan strestir. Stres bağışıklığın düşmesi gibi birçok sorunun nedeni olduğu gibi, ağız sağlığının kötüye gitmesine de neden olmaktadır.
 • Besinlerin doğru ve uygun olarak tüketilmemesi gibi durumlarda, diş eti kanamaları meydana gelmektedir. Özellikle bir tarafa fazla basıncın uygulanması, diş eti kanamasını meydana getirebilir.

Diş Eti Tedavisi Nasıl Yapılır?Diş eti neden kanar sorusunun ve bu rahatsızlığın nasıl tedavi edileceği konusunda birçok bilgi bulunmaktadır. Aslında diş eti kanamalarını önlemenin ilk yolu kişisel ağız ve diş sağlığını düzenli olarak sağlamaktır. Diş eti sorunlarının yaşanmaması ve diş kaybının meydana gelmemesi için, yılda en az iki kez diş hekimine gidilmesi gerekmektedir. Ayrıca bir diş rahatsızlığı olan kişilerin hekimin önerdiği sıklıkta muayeneye gitmesi ve bu muayenelerini aksatmaması da oldukça önemlidir. Diş eti kanamaları bakteriyel ve mikrobik olarak gerçekleşebilir. Böyle bir durumda hekimin önerdiği gargaralardan kullanmak, bu rahatsızlığı büyük ölçüde azaltacaktır. Aynı zamanda düzenli olarak tuzlu su ile gargara yapmak da, diş eti kanamalarına önlemede yardımcı olabilir.