DİŞ HASSASİYETİ NEDEN OLUR?

Diş hassasiyeti neden olur gibi konular ciddi anlamda merak edilmektedir. Diş hassasiyeti çok sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde yaşam kalitesini etkileyecek düzeyde rahatsızlık verebilir. Çok sıcak ve çok soğuk yiyeceklerin tüketilmesi, kola ve asitli içeceklerin içilmesi gibi durumlarda dişlerde kamaşma meydana gelebilir. Araştırma yapıldığında bu rahatsızlığın 20-50 yaş arası insanlarda daha sık rastlandığı görülmektedir. Diş hassasiyeti genellikle dişleri kapsayan dentin zarar görmesinden kaynaklanmaktadır. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler, hiç vakit kaybetmeden diş hekimine muayene olmalı ve diş hassasiyetini ortadan kaldırmalıdır. Düzenli olarak günlük ağız bakımını yapan kişilerde, diş hassasiyeti ciddi anlamda azalmaktadır. Hekim ile görüşerek bu problemlerin azaltılması konusunda yardım alınması büyük önem taşımaktadır.

Diş Hassasiyetine Neden Olan Başlıca Sebepler Nelerdir?

Diş hassasiyeti neden olur ve başlıca sebepleri nelerdir kısaca bahsedilecek olursa;

 •  Diş iltihapları diş etine zarar vermektedir. Özellikle bakteri kaynaklı olarak gelişen iltihaplar, diş kökünün korumasını ortadan kaldırarak, diş hassasiyetine neden olmaktadır.
 • Diş hassasiyetine neden olan bir diğer etken ise diş eti çekilmeleridir. Diş etinin çekilmesi ile diş etlerindeki hassas sinirler ortaya çıkar. Böylece diş, dış etkileri açık hâle gelir. Bir durumda diş hassasiyetinin oluşması kaçınılmazdır.
 • En sık karşılaşılan diş hassasiyeti nedenleri arasında diş kırıkları ve çürükler yer almaktadır.
 • Sürekli olarak diş gıcırdatan insanlarda, diş hassasiyeti gözlemlenmektedir. Dişlerin birbirine sürtünmesi ile dişin enamel tabakası zarar görmektedir. Bu nedenle dişin sinir uçları zarar görerek hassasiyet gelişmektedir.
 • Yanlış diş fırçalama teknikleri, diş fırçası kullanma ve sürekli olarak diş fırçalama gibi durumlar nedeniyle dişin dentin ve enamel adlı tabakaları zarar görmektedir. Tüm bu nedenlerden kaynaklı olarak dişte hassasiyet meydana gelmektedir.
 • Düzenli olarak asitli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi, diş minesine ciddi zararlar vermektedir. Bu nedenle diş hassasiyeti oluşabilir. Aynı zamanda asitli ağız çalkalama ürünleri de diş minesine zarar vereceği için, diş hassasiyetin oluşması kaçınılmaz bir durum hâline gelebilir.
 • Bilinçsiz ve kalitesiz bir şekilde kullanılan diş beyazlatma ürünleri, diş hassasiyeti neden olmaktadır. Peroksitli ve sodalı beyazlatıcıların bilinçli bir şekilde kullanılması önerilir.

Diş Hassasiyeti İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?

Diş hassasiyeti ciddi anlamda yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın en aza indirilmesi ve ortadan kaldırılması için alınacak başlıca önlemler bulunur. Bu önlemler hakkında bilgi verilecek olursa, şu şekilde belirtilebilir;

 • Öncelikle bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin uygun diş fırçası kullanması, alınacak önlemler arasında ilk sırada yer almaktadır. Yanlış diş fırçası kullanımı dişlere zarar vermenin yanı sıra diş hassasiyetini de neden olmaktadır.
 • Diş gıcırdatma gibi sorunlar yaşayan kişilerin en kısa sürede bir hekimle danışarak, bu durumu ortadan kaldırmaları gerekir. Diş gıcırdatma, diş hassasiyetini oluşturmasının yanında baş, boyun ve çene bölgesinde de ağrılara neden olabilir.
 • Sürekli olarak asitli yiyecek ve içecek tüketiminin azaltılması da, diş hassasiyetinin giderilmesi konusunda oldukça etkilidir. Asitli yiyecek ve içecek tüketecek kişilerin, pipet kullanması daha doğru bir tercih olacaktır.
 • Diş hassasiyetine karşı doğru diş macununun kullanılması iyi bir tercih olacaktır. Araştırma yapılarak en doğru diş macununun bulunması gerekir.
 • Diş hassasiyetini azaltmanın bir diğer önerisi ise, florür içeren diş ürünlerinin tercih edilmesidir.

Görüldüğü üzere diş hassasiyeti neden olur sorusuna verilecek birçok cevap bulunmaktadır. Diş hassasiyetine neden olan doğru nedenin bulunması ve etkili tedavinin başlaması için, diş hekiminden randevu alınması gerekir.