DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

Diş taşı temizliği, hem sağlık hem de dişlerin uzun ömürlü bir kullanım sağlaması açısından oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Dişlerin düzenli olarak temizlenmemesi ve ağız sağlığına önem verilmemesi gibi durumlarda, diş taşı meydana gelmektedir. Dişler şüphesiz en çok kullanılan organlarımız arasında yer almaktadır. Gerekli özenin verilmesi ve her yemekten sonra mutlaka dişlerin temizlenmesi gerekmektedir. Dişlerin düzenli olarak temizlenmemesi gibi durumlarda plaklar meydana gelir ve bu plaklar zamanla diş taşlarının oluşmasına neden olur. Bu yüzden diş taşlarının oluşmasına engel olunmalıdır.

Diş Taşının Oluşmasına Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Diş taşının oluşmasına neden olan durumlar hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Ancak bilindiği takdirde dahi diş temizliğine dikkat etmeyen insanlar, diş taşlarını meydana gelmesine hatta diş kayıplarına bile neden olmaktadır. Dişlerin gerektiği zaman temizlenmemesi nedeniyle dişlerde bakteriler meydana gelmektedir. Bu durum dişlerde, sarı ve turuncu lekelerin oluşmasına neden olur. Tüketilen besinlerin temizlenmemesi durumunda da dişlerde aynı lekelerin meydana gelmesi söz konusudur. Diş taşlarının oluşmasına neden olan besinler arasında şekerli, karbonhidratlı ve hazır gıdalar yer almaktadır. Bu taşın oluşumunun engellenmesi için, belirtilen besinlerin çok fazla tüketilmemesi ve günlük olarak diş temizleme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Diş Taşlarının Sağlığa Zararlı Var Mıdır?

Diş taşlarının sağlığa zararı var mıdır ve diş taşı temizliği nasıl yapılır gibi sorular merak edilmektedir. Diş taşı oluşumu sağlığa birden fazla zararı olan bir durumdur. Dişlerin lekelenmesini ve kötü görüntü oluşmasına neden olur. Aynı zamanda ağızda kötü kokunun oluşması gibi rahatsız edici bir durum ortaya çıkmaktadır. Diş taşları, diş kayıplarına, dişeti iltihaplarına ve insan sağlığı açısından olumsuz olan birçok duruma neden olmaktadır.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliği basit olarak, diş ipi ile yapılabilmektedir. Rahat bir şekilde dişlerin arasına giren diş ipleri sayesinde, ulaşılmayan alanlardaki diş taşlarının temizlenmesi mümkündür. Bunula birlikte alanında uzman profesyonel hekimler tarafından da, diş taşı temizliği yapılabilmektedir.

Tekrar Diş Taşı Oluşmaması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Diş taşı oluşmaması için yapılması gereken en önemli nokta diş temizliğine önem vermektir. Günde en az 3 veya 4 defa diş fırçalamaya özen göstermeli ve bu düzenli olarak gerçekleştirilmelidir. Diş fırçalarken mutlaka dişlerin arka yüzlerinin de fırçalanması, diş taşı oluşumunu engelleyecektir. Diş taşı oluşumunu engelleyen bir diğer nokta ise diş temizlik ürünlerinin kullanılmasıdır. Örneğin, diş ipi kullanımı oldukça önemli bir yer tutar. Düzenli olarak diş aralarının diş ipi ile temizlenmesi, diş taşı oluşumunu engelleyecektir. Diş taşlarının meydana gelmemesi için yapılacak bir diğer nokta ise, bu taşlara neden olan besinlerin tüketilmemesidir. Özellikle şekerli ve karbonhidratlı yiyecek tüketiminin azaltılması, hem sağlık açısından hem de diş sağlığı açısından önemli bir yer tutar.

Diş Taşı Temizliğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Diş taşı temizliği yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Öncelikle her diş tedavisinde uygulandığı gibi bu tedavi sonrasında da en az 2 saat bir şey yiyip içilmemelidir. Diş hassasiyetinin ortaya çıkmaması için çok sıcak ve soğuk yiyecek ya da içeceklerden uzak durulması gerekir.  Diş taşı oluşumunun engellenmesi için, düzenli olarak dişlerin fırçalanması ve bakımlarının yapılması önemlidir. Yapılan temizlik işlemi sırasında yapılan tedavi nedeniyle diş etleri hasar görmüş olabilir. Bu nedenle diş etlerinin daha hızlı iyileşmesini sağlamak için, tuzlu su ile gargara yapmak gerekmektedir. Tedavi sonlandırıldıktan sonra tekrar diş taşı oluşup oluşmadığının öğrenebilmesi için, diş hekimi kontrollerinin aksatılmaması gerekir. 6 ayda bir düzenli kontrol yaptırılmalıdır.