DİŞETİ SAĞLIĞI VE ERKEN DOĞUM

Dişeti hastalıklarının erken doğuma neden olabileceğini biliyor muydunuz?

Genel sağlığımız ve ağıziçi sağlığımız arasında tahmin ettiğimizden daha fazla ilişki vardır.

  1. KALP VE DAMAR SAĞLIĞI: Yapılan araştırmalar dişeti hastalığı kaynaklı bakterilerin kalp ve damar sağlığını olumsuz etkilediğini ve kalp sağlığı için risk teşkil ettiğini göstermiştir. Dişeti üstü diş taşları ve dişeti altında bulunan diş taşları düzenli olarak temizlenmeli istenmeyen bakterilerden arındırılmalıdır. Bunun için detertraj ve küretaj dediğimiz işlemler yapılmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte dişeti altı istenmeyen dokular özel bir cihaz yardımı ile dişeti açılmadan temizlenebilmektedir.
  • DİYABET: Diyabet ağız kuruluğuna sebep olmaktadır. Ağız kuruluğu ise ağız içi enfeksiyonlara, çürüklere, ağız içi yaralara, dişeti iltihabına, diş kayıplarına yol açabilir. Enfeksiyonlar ise kan şekerinizin yükselmesine neden olarak diyabet kontrolünü zorlaştırır. Diyabet olan kişiler ağız ve diş sağlığına daha çok dikkat etmeli ve rutin kontrollerini asla aksatmamalıdırlar.
  • HAMİLELİK: Gebelikte değişen hormon düzeyleri dişeti sağlığını etkilemektedir. Bu sebeple hamilelikten önce tüm diş problemleri giderilmeli, hamilelik esnasında kontroller yapılarak bu süreç atlatılmalıdır. Dişeti hastalıkları erken doğuma neden olabileceği için mutlaka tedavi edilmelidir.
  • AİDS : Aids’in ilk belirtisi ağızda yaralar ve ileri dişeti problemleri olabilmektedir. Dilde ve ağızda geçmeyen yaralar, beyaz lekeler var ise mutlaka diş hekiminize başvurmalısınız.

Aklınıza takılan soruları yorumlara yazabilir veya bizimle irtibata geçebilirsiniz. Mutlu gülüşler…