ESTETİK DİŞ DOLGUSU NEDİR?

Estetik diş dolgusu nedir sorusunun cevabını vermek oldukça kolaydır. Kişilerin kendi diş minesinden ayırt edilmeksizin, doğal bir görünüme sahip olan dolgu çeşitlerinden bir tanesidir. Bu tarz dolgular, diş yaptırmak isteyen kişilerin kendi diş rengine göre dolgu malzemesinin ayarlanması ile gerçekleşir. Böylelikle daha estetik bir görüntünün oluşması sağlanır. Gerçek dişlerden ayırt edilmeksizin doğal ve canlı bir görünüm elde edilmektedir. Estetik olarak bu dolgular birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu diş dolgusunun avantajları arasında, yapılan dolgunun sınırlarının belli olmaması da dikkat çekmektedir. Kompozit dolgu olarak da adlandırılmaktadır.

Estetik Diş Dolgusu Ne Kadar Dayanıklıdır?

Dolgu yapımında kullanılan kompozit materyal oldukça dayanıklıdır. Dolgu yapımından sonra kişilerin ağız ve diş temizliğine özen göstermesi oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü dolgunun dayanıklı olması ve uzun süre kullanılabilmesi için, ağız ve diş sağlığının bu noktada önemi büyüktür. Düzenli olarak diş hekiminden randevu alınarak kontroller yapılmalıdır. Estetik diş dolgusu dışarıdan gelen sert darbelere karşı hasar alabilir. Tıpkı gerçek dişlerdeki gibi sert bir cismin dişe isabet etmesi veya sert olan bir besini yerken ters bir hareket yapılması gibi durumlarda, dişlerde kırılma ve çatlama gözlemlenir. Estetik diş dolgusunun dayanıklı olup olmaması kişilerin dikkatine bağlı olarak değişiklik gösterir. Gelişen teknoloji sayesinde diş dolgusu yapımında kullanılan kompozit materyal kalite bakımından artış göstermiştir. Böylelikle daha dayanıklı diş dolguları oluşturulmaya başlanmıştır. Ayrıca kalitesi dikkate alındığında estetik diş dolgusu birçok kişi tarafından tercih edilen bir dolgu çeşidi hâline gelmiştir.

Estetik Diş Dolgusunun Kullanım Süresi Ne Kadar?

Estetik diş dolgusu nedir ve kullanım süresi ne kadardır gibi sorular detaylı bir şekilde araştırılmaktadır. Estetik diş dolgusu yapımında kullanılan materyaller oldukça kalitelidir. Bu materyallerin dayanıklı olması dikkate alındığında, kullanım sürelerinin çok fazla olduğu görülmektedir. Diş dolgusunun kaliteli ve doğru bir şekilde yapılmasının yanında, dolgu yaptıran kişilerin ağız ve diş sağlığına özen göstermeleri ve kontrolünü sağlamaları gerekir. Titizlik ve özenle bakılan estetik diş dolgularında aşınma ve kırılma gibi durumların yaşanması söz konusu değildir. Dolguların belli periyotlar çerçevesinde hekime gösterilmesi, diş dolgusunun kullanım süresini ciddi anlamda artırmaktadır. Diş hekimi gerekli gördüğü durumlarda diş dolgusunun yenilenmesini tavsiye edebilir. Tüm bu konular dikkate alındığında, kişinin diş dolgusuna önem vermesi ve titizlik ile kontrollerini sağlaması gerekir. Dolgunun uzun süre kullanılması tam olarak kişinin dolguya gösterdiği özene göre değişiklik gösterir.

Estetik Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Estetik diş dolgusu nasıl yapılır ve estetik diş dolgusu nedir gibi konuları merak eden birçok kişinin varlığı söz konusudur. Estetik diş dolgusu yapım aşamaları oldukça basittir ve hızlı bir şekilde dolgu işlemi gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir sorun olmaması durumunda tek seansta, estetik diş dolgusu işlemi gerçekleştirilmektedir. Öncelikle lokal anestezi kullanılarak dolgu yapılacak alanın uyuşturulması sağlanmaktadır. Daha sonra dolgu yapılacak alanda bulunan çürük dişler temizlenerek, alan dolguya hazır hâle getirilir. Ardından kavite dolgu malzemesinin dişe tam olarak oturması için, dolgu yapılacak dişin şekillendirilmesi sağlanır. Dolgunun dişe tam olarak bağlanabilmesi için bizotaj uygulaması yapılmaktadır. Diş minesinin daha pürüzsüz bir şekilde olması ve dolgu malzemesinin iyi bir şekilde yerleştirilmesi için, bu işlemlerde bonding uygulaması da gerçekleştirilir. Daha sonra kişinin diğer dişlerine uyum sağlayacak renkte dolgu malzemesi hazırlanarak, dolgu yapılacak dişe yerleştirme işlemi yapılır. Dolgunun istenilen görüntüye ulaşması ve yeteri kadar sertleşmesi için defalarca ışınlanma işlemi yapılır. Son aşamada dolgu da herhangi bir çıkıntı gözlemlenirse, bu durum düzeltilerek işlem sonlandırılır.