GÜLÜŞ TASARIMI

Gülüş Tasarımı

GÜLÜŞ TASARIMI

Gülüş tasarımı nedir, ne için yapılır, gülüş tasarımı fiyatları nasıldır, gülüş tasarımı pahalı mıdır, gülüş tasarımı herkese yapılabilir mi, gülüş tasarımı nasıl yapılır, gülüş tasarımı ne kadar sürede biter gibi soruların cevapları için makalemize göz atın

GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR?

Yüz ve ağız, ağız içinde ise dişlerin birbirine ve bütüne olan oranları yüz estetiği ve diş estetiğini sağlar. Bu oranlar belli sınırlar içinde değilse estetik olmayan bir görünüme sebep olabilir. Amaç diş ve dişeti oranlarını estetik seviyeye getirmek, hem estetik hem fonksiyonel olarak ağız ve diş sağlığını oluşturmaktır.

GÜLÜŞ TASARIMI NE İÇİN YAPILIR?

Gülüş tasarımı sadece görünüm ve estetik için değil aynı zamanda sağlıklı bir ağız dengeli çiğneme kuvvetleri ve iyi işlev gören dişler için yapılır. Dişlerdeki kırıklar, lekeler, sararmalar, istenmeyen oranlar, özgüveni yüksek gülüşler için uygulanan diş dokusunu da olabildiğince koruyan bir uygulamadır.

GÜLÜŞ TASARIMI FİYATLARI NASILDIR? GÜLÜŞ TASARIMI PAHALI MIDIR?

Gülüş tasarımı genellikle emax dediğimiz doğal dişe en yakın görünüm veren yaprak porselenler ile yapılır. Laminate veneer de denilen porselenler 0,2-0,3 mm inceliğinde diş dostu bir malzemeden üretilir. Gülüş tasarımının başlangıcından yapıştırılmasına kadar birçok dental malzeme ve ekipman kullanılmaktadır. Kullanılan malzemelerin kalitesi, hekimin bilgi ve becerisi, porselenin üretildiği materyal ve teknisyen becerisi en iyi gülüş tasarımı yapabilmenin etkenleridir. Gülüş tasarımı için üretilen yaprak porselenler diğer kaplama çeşitlerinden bir miktar daha pahalı olmakla birlikte ülkemizde yurtdışına göre çok ekonomiktir. Bu sebeple ülkemize her yıl binlerce turist diş tedavileri ve gülüş tasarımı için gelmektedir. Yurt dışında tek porselen için 5000 dolara kadar çıkan bir fiyat skalası varken ülkemizde çok kaliteli gülüş tasarımları çok daha uygun fiyata yapılabilmektedir.

GÜLÜŞ TASARIMI HERKESE YAPILABİLİR Mİ?

18 yaş üstü bireylerde yapılabilir, muayenede dişlerin kapanışı, çapraşıklık, diş sıkma alışkanlıklarına bakılır. Çapraşıklığın çok fazla olmadığı hastalarda ortodontik tedavi uygulamadan tasarım planlanabilir. Diş sıkma alışkanlığı olan hastalarda önce lazer tedavisi ile diş sıkma tedavisi yapılır daha sonra tasarıma geçilir.

GÜLÜŞ TASARIMI NASIL YAPILIR? GÜLÜŞ TASARIMI AŞAMALARI NELERDİR?

Gerekli muayeneden sonra hastadan fotoğraflar, ölçü alınır ve tasarım için teknisyene yollanır, porselenler üretilmeden yapılan bu tasarımın amacı tedavi sonundaki durumu en baştan görebilmektir. Ön çalışma üzerinde değerlendirmeler yapılır, istek ve beklentiler doğrultusunda ön tasarım tamamlanır. Bir sonraki seansta diş ön yüzünden 0,2-0,3 mm kadar aşındırma yapılır ki bu alan yaprak porselenin oturacağı alandır. Bazı nadir durumlarda dişten hiç aşındırma yapmadan tasarıma geçilebilir. Ölçüler alındıktan sonra porselenler gelene kadar kullanılabilecek geçici tasarım ağız içine uygulanır. Porselenlerin geldiği seansta geçiciler çıkartılır gerekli prosedür takip edilerek porselenler diş yüzeyine yapıştırılır.

GÜLÜŞ TASARIMI NE KADAR SÜREDE BİTER?

Dişlerin durumuna bağlı olarak herhangi bir problem (çürük,ağrı vb.) yoksa gülüş tasarımı ortalama 10-14 gün içinde tamamlanır.

LEKELİ VE SARARMIŞ DİŞLERE GÜLÜŞ TASARIMI YAPILIR MI?

Gülüş tasarımı sıklıkla lekeli ve sararmış dişlere, estetik olmayan oranlara sahip dişlere uygulanır.

Lekeler temizlendikten sonra diş beyazlatma(bleaching) yapılması önerilir. Çünkü yaprak porselenler çok incedir, alttaki dişlerimiz ne kadar beyaz olursa o kadar iyi olacaktır.

ZİRKONYUM İLE GÜLÜŞ TASARIMI YAPILABİLİR Mİ?

Zirkonyum kaplamalar dişi çepeçevre saran kaplamalardır. Daha önceden metal altyapılı kaplaması bulunan hastalarda, ön bölge dişlerinde geniş çürükler, kanal tedavileri bulunan kişilerde zirkonyum kaplamalar ile gülüş tasarımı tercih edilebilir.

YAPRAK PORSELENİN (LAMİNATE VENEER) ÖMRÜ NE KADARDIR?

Yaprak porselenler düzenli bakım ve kontroller sağlandığında ömür boyu kullanılabilecek materyallerden üretilmektedir. Unutulmaması gereken şey ise tüm doku ve organlarımız gibi dişlerimiz, diş etlerimiz, diş destek dokuları da zamanla yıpranmakta ve yaşlanmaktadır. Bizim yapmamız gereken ise onlara güzel bakarak ömürlerini mümkün olduğunca uzatmaktır. Kendi dişlerimize zarar vermeyen her şey yaprak porselenler ile de yenebilir. Diş sıkma alışkanlıkları, dişimize zarar veren yiyecekler , diş ile kırmamamız gereken sert kabuklar pek tabi porselenler için de zararlıdır.

TEK DİŞE YAPRAK PORSELEN YAPILABİLİR Mİ? GÜLÜŞ TASARIMI İÇİN EN AZ KAÇ PORSELEN YAPILMALIDIR?

Genel olarak gülüşünden memnun olup tek dişinde problem olan kişiler sadece o diş için yaprak porselen istemektedir ve bu mümkündür. Doğru bir renk seçimi ile diğer dişleriyle uyumlu doğal bir görünüm yakalanabilir.

Gülüş tasarımı için genel tercih güldüğümüzde görünen dişlere yaprak porselen uygulanmasıdır. Bunun sağlanması gülüş genişliğine bağlıdır. Gülüşü dar olanlarda 6 lamine ile tasarım tamamlanırken, gülüşü geniş olan veya tüm dişlerine lamine isteyen kişilerde sayı artabilmektedir.

KANAL TEDAVİLİ DİŞE YAPRAK PORSELEN YAPILIR MI?

Kanal tedavisi gören dişlerde renklenme en sık karşılaştığımız durumdur. Dişin ön bölgede olması ise istenmeyen bir görünüme sebep olur. Alttaki rengi maskeleyebilmek ve güzel bir gülüş için yaprak porselen uygulaması kanal tedavili dişlerde kullanılabilir.

TOP
Konuşma Başlat
Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Hemen Ara