GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR?

Gülüş tasarımı nedir son dönemlerde sık sık araştırılan konular arasında yer alır. Çoğu kişi tarafından merak edilen bir konu olan gülüş tasarımı, estetik diş hekimliği kavramı ile birlikte kullanılan bir terim olmaktadır. İnsanlarda dişlerin zaman içerisinde estetik görünümü kaybetmesi durumunda,  hastanın yüz şekline göre ve ihtiyaçlarına göre gerçekleştirilen uygulamalara denilmektedir. Diş ve diş etleri ile ilgili doğal görünümlü estetik bir görüntüye sahip olabilmek için, gülüş tasarımı uygulamaları tercih edilebilir. Her insanın kendine has bir gülüşü bulunmaktadır. Bu noktada herkesin ruh halini yansıtmasında etkili olan gülüşler, ruh halinin iyi yönde olmasına da katkı sağlamaktadır. Günümüzde estetik diş hekimliği kapsamında gerçekleştirilen gülüş tasarımı, uzman diş hekimleri tarafından uygulanan yöntemler sayesinde yapılmaktadır. Diş ve diş etlerinde herhangi bir nedenden dolayı sorun yaşayan kişiler, yapılan çalışmalar sonrasında daha estetik ve hoş bir gülüşe sahip olabilirler. Estetik ve hoş bir gülüşe sahip olunmasıyla, günlük yaşantıda daha olumlu bir ruh hali içerisinde olmaya destek sağlanabilir.

Gülüş Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Gülüş tasarımı nedir ve bu işlem uygulanırken nelere dikkat edilir gibi konular oldukça merak edilmektedir. Gülüş tasarımı gerçekleştirilirken dikkat edilen en önemli şey, hastaların bu işlem sonrasında memnun kalmasıdır. Yapılan işlem sonrasında hasta memnun kalmazsa, gülüş tasarımı uygulanmasının boşa gitmesi gibi olumsuz bir durum meydana gelebilir. Ayrıca hasta beklenti açısından da hüsrana uğrayabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı gülüş tasarımı yapılırken öncelikle hastanın beklentilerine göre işlem yapılmalı ve ihtiyacına en uygun olan gülüş tasarımı gerçekleştirilmelidir. Gülüş tasarımı uygulaması gerçekleştirilmeden önce, detayların en iyi şekilde anlatılabilmesi için hasta ile bir görüşme sağlanır. Ayrıca bu görüşme esnasında hasta dişleri ile ilgili tam olarak nasıl bir şikayeti olduğunu detayları ile belirtir. Ardından bu uygulama için gerçekleştirilecek olan plan, görüşme sonrasında hazırlanmaya başlanır. Tüm bunlarla birlikte gülüş tasarımı için dikkat edilen bazı noktalar bulunur. Bunlar; dudak ve diş uyumu, dudak yapısı, diş eti özellikleri ve dişlerin uzunluğu gibi noktalar, gülüş tasarımı sürecinde dikkate alınmaktadır. Belirtilen noktalar, bir bütünü oluşturduğu için oldukça önemlidir. Çünkü herhangi birine dikkat edilmeden yapılan bir gülüş tasarımı, beklentilerin istenilen şekilde olmamasına neden olabilmektedir.

Gülüş Tasarımında Uygulanan Tedaviler

Son dönemlerde estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen kişiler tarafından gülüş tasarımı nedir ve bu işlem için uygulanan tedaviler nelerdir gibi konular araştırılmaktadır.  Bu tasarımın gerçekleştirilebilmesi için uygulanan farklı tedaviler bulunmaktadır. Gerçekleştirilen tedaviler uzman hekimler tarafından özenli bir şekilde yapılmaktadır. Böylelikle hoş ve güzel bir gülüşe sahip olabilmek mümkün olur. Gülüş tasarımında uygulanan tedaviler açıklanacak olursa;

  • İlk olarak beyazlatma işlemi yapılmaktadır ancak dişlerin durumuna göre bu işlem süresi kişilerde farklılık gösterebilir. Fakat genel itibari ile 40 dakika gibi bir sürede, dişlerde belirgin ölçüde beyazlık sağlanabilir. Beyazlatma işlemi sonrasında ağız ve diş bakımına gerekli özenin gösterilmesi, kalıcı beyazlığı da beraberinde getirecektir.
  • Diğer bir tedavi yöntemi ise, dişlerin porselen laminalar üzerine yapıştırılma işlemidir. Bu yöntem sayesinde hem beyaz dişlere hem de parlak dişlere sahip olabilmek mümkün olmaktadır.
  • Gülüş tasarımında kullanılan bir diğer tedavi çeşidi ise zirkonyum kaplamadır. En çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden bir tanesidir ve estetik bir gülüşe sahip olmaya destek sağlar.
  • Ortodontik teknik sayesinde, çarpık diş yapısından kurtulabilmek mümkün olur. Böylelikle estetik bir gülüşe sahip olunabilir.
  • Gülüş tasarımında kullanılan bir diğer tedavi yöntemi ise implant yöntemidir. Eksik dişlerin giderilmesinde oldukça etkili olan bir yöntemdir.

Gülüş tasarımında kullanılan tedaviler, hastaların ağız ve diş kontrolü sonrasında en uygun şekilde uygulanmaktadır.