İMPLANT TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI

İmplant tedavisinin avantajları birçok diş yapım ve dolgu işlemine göre oldukça fazladır. Genellikle tek bir diş üzerinden yapıldığı için, daha sağlam ve dayanıklı bir dişe sahip olma imkânı sunar. Avantajlarından bahsedilecek olursa;

 • Diğer yöntemler dikkate alındığında implant tedavisi oldukça dayanıklı ve uzun süreli bir kullanım sunar.
 • Dişin doğal yapısını çok benzediği için herhangi bir şekil bozukluğu söz konusu olmamaktadır. Yapılan diğer diş tedavi yöntemlerinde, dişin yapısında değişmeler meydana gelmektedir. İmplant tedavisinde böyle bir durum söz konusu değildir.
 • İmplant tedavisi uygulanan dişler, çok uzun süre kullanım sağlamasının yanında oldukça kalitelidir. Dişler ömür boyu kullanılarak, dayanıklılık göstermektedir.
 • Ağız ve diş bakımı yapılırken implant tedavisi görmüş dişin, diğer dişlerden herhangi bir farkı yoktur. Aynı şekilde bakımı ve temizliği yapılabilir.
 • İmplant tedavisi aynı zamanda kişilere mükemmel bir gülüş fırsatı tanımaktadır. Bu sayede hastalara özgüvenlerini geri kazandırma konusunda avantaj sağlamaktadır.

İmplant Tedavisi Yapım Aşamaları Nelerdir?

İmplant tedavisi birçok aşamadan oluşarak, dayanıklı bir dişe sahip olma imkânı sunmaktadır. İmplant tedavisi yapım aşamalarından bahsedilecek olursa;

 • İlk olarak hastanın diğer diş muayenelerinde ki gibi, genel bir ağız ve diş muayenesi yapılır. İmplant işlemine uygun olup olmadığı konusunda görüş sahibi olunmalıdır. Ayrıca hastanın bu tedaviye başlarken herhangi bir rahatsızlığının olup olmadığı konusunda da hekimin dikkat etmesi gerekir.
 • Daha sonra hastanın çene röntgeni çekilerek, çene kemiğinin ne durumda olduğuna bakılmaktadır. Diş hekimi hastaya uygulanacak implant yönteminin hangisi olduğuna bu şekilde karar verir.
 • Daha sonra implantın yapılma işlemine geçilir. Diş etini bir kesik atılarak, çene kemiğinde bir delik açılır. Daha sonra implantın vidalanması sağlanır. İmplantın uzun süre dayanabilmesi için kaynaması gerekmektedir. Bu süre her hastada değişmektedir. 1 ila 3 ay arası implant tamamen kaynayacaktır.
 • Daha sonra hastadan ölçü alınır. Bu doğrultuda protez dişler, hastanın diğer dişlerini uygun olacak renkte tasarlanarak hastaya özel olarak hazırlanır.
 • Son olarak hastaya özel olarak hazırlanan protez dişler hekimin öngördüğü şekilde vidalanarak veya yapıştırılarak hastanın tedavisi tamamlanır.

İmplant Tedavisinin Yapılması Gereken Durumlar Nelerdir?

 İmplant tedavisinin yapılması gereken durumlar ve implant tedavisinin avantajları konusu oldukça geniştir. Birçok avantajı olduğu bilinen implant tedavisinin, yapılması gereken bazı durumlar mevcuttur. Bu durumlardan bahsedilecek olursa;

 • Büyük ve azı dişlerin olmaması insanları olumsuz olarak etkilemektedir. Bu noktada implant tedavisi yapılmaktadır.
 • İmplant tedavisi birden fazla dişe yapılabileceği gibi tek bir dişe de yapılmaktadır.
 • Yan yana birden fazla dişin olmaması durumlarında implant tedavisi rahat bir şekilde uygulanabilmektedir. Yapay dişler o bölgeye konumlandırılarak, daha sağlıklı bir ağza sahip olunması sağlanır.
 • Genellikle yaşlı hastaların alt çene kısmında hiç diş olmaması durumunda implant tedavisinin uygulanmasıyla başarılı sonuçlar elde edilebilir. Doğal ve yapay dişler sayesinde hastanın sağlıklı bir gülüşe sahip olması sağlanır.

İmplant Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Sorunları Nelerdir?

İmplant tedavisinin avantajları yanında, yapılmaması gereken durumlar da söz konusudur. Bu nedenle implant tedavisi uygulanmadan önce hastanın bu tedaviye uygun olup olmadığı konusunda gerekli kontroller ve testler yapılmaktadır. Sakıncalı olan durumlar arasında şeker hastaları, sigara tüketimi çok fazla olan kişiler, hipertansiyon hastaları, kalp rahatsızlığı yaşayan hastalar, kanın pıhtılaşmama gibi bir sorunu olan kişiler, çene kemiğinin durumu uygun olmayanlar, çok ince yapıda çene kemiğine sahip olanlar ve son olarak kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gören hastalara implant tedavisi yapılması sakıncalı olabilir.