İMPLANT TEDAVİSİ AĞRILI MIDIR?

İmplant tedavisi cerrahi işlem gerektirmektedir. Bu yüzden tedavi gerçekleştirilmeden önce, implant tedavisi olacak kişilere lokal anestezi uygulanmaktadır. İmplant tedavisi ağrılı mıdır sorusu, oldukça merak edilen ve araştırılan sorular arasında yer almaktadır. Hastalara verilen lokal anestezi sayesinde cerrahi müdahale esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissi duyulmamaktadır. Böylelikle implant tedavisi gerçekleştirecek olan hastaların, cerrahi işlem esnasında ağrı ya da acı hissinin asla söz konusu olmayacağını bilmesinde fayda vardır. Fakat cerrahi işlem sonrasında, verilen anestezinin etkisinin azalması ile az olsa ağrı hissi olabilmektedir. Bununla birlikte bazı durumlarda hastalara genel anestezi verilmesi uygun görülmektedir. Korku ve endişesi fazla olan hastalar için genel anestezi uygulanarak, uyku hali içerisinde implant tedavisi gerçekleştirilir. Fakat genel anestezinin etkisi geçtiğinde ise, aynı şekilde hastalarda hafif bir ağrı hissedilme durumu ortaya çıkar.

İmplant Ağrısı Ne Zaman Geçer?

İmplant tedavisi ağrılı mıdır sorusunun cevabı, cerrahi operasyon sonrasında hafif bir ağrı hissedildiği şeklinde açıklanabilir. İmplant ağrısının ne zaman geçeceği de merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Bu tedavinin ardından hissedilen ağrı, gayet normal bir durumdur. Diş hekimleri tarafından önerilen ağrı kesicilerin kullanılmasıyla, söz konusu ağrının giderilmesinde etkili sonuçlar ortaya çıkarılabilir. İmplant ağrısı, normal diş ağrısına benzer olmaktadır. Bu ağrının geçme süresi ise birkaç günü bulabilmektedir. Ancak diş hekiminin verdiği ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması, bu ağrının giderilmesi için etkili çözümler arasında yer almaktadır.

İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İmplant tedavisi uygulaması öncesinde hastalara lokal ya da gereken durumlarda genel anestezi verilmektedir. Ardından hastalar hijyenik bir ortam olan implantoloji kliniğine alınmaktadır. Diş hekimleri tarafından cerrahi işlem öncesinde daha iyi bir görüş açısı sağlayabilmek için, diş eti açılır. Daha sonra implantın yerleştirileceği boşluk delinmektedir. Bu işlem esnasında diş etinde kanama görülebilir. Oldukça normal olan bu durum, diş hekimlerinin kontrolü altında olmaktadır. Çene kemiğinde bulunan baskıyı daha da azaltabilmek için, delinen boşluk büyütülmektedir. Tüm bu işlemler uygulanırken hastalar anestezi altında olduğu için herhangi bir acı ya da ağrı duymayacaklardır. Son olarak delinen boşluğun içerisine implant yerleştirilir ve vida takılma işlemine geçilir. Vida takma işlemi de tamamlandıktan sonra tedavi sonlanmış olur. İmplant tedavisi yaklaşık yarım saat gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanabilmektedir. Ancak yerleştirilen implantın, ağız ve çeneye uyum sağlayabilmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre uzman diş hekimleri tarafından, 1 ya da 3 ay olarak ifade edilmektedir. İmplant tedavisi sonrasında, güzel bir görünüm elde edebilir ve daha sağlıklı dişlere kavuşabilme fırsatına sahip olunabilir.

İmplant Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

İmplant tedavisini gerçekleştirmeye engel bir hastalığı olmayan kişilerin, bu tedavi yaptırmasında hiçbir sakınca yoktur. Ayrıca tedavi için uygun çene kemiğinin bulunması, implantın desteklenmesini sağlar. Bu yüzden yeterli çene kemiğine sahip kişilerde implant tedavisini yaptırabilmektedir. İmplant tedavisi ağrılı mıdır sorusunu genellikle yeterli ağız ve diş bakımı gerçekleştiremeyen kişiler sormaktadır. Çünkü implant tedavisi sonrasında bu ağrıyı daha çok, ağız ve diş bakımını yeterli düzeyde gerçekleştiremeyen kişiler çekmektedir.  Bu tedaviyi gerçekleştirmek isteyen bazı kişilerde çene kemiği sayısı yetersiz kalabilmektedir. Böyle bir durumda uzman diş hekimleri tarafından üst düzey bir teknik kullanılarak, implantı çene kemiğine yerleştirebilmek için gerekli olan hazırlıklar yapılmaktadır. Daha sonra hastanın durumu genel bir şekilde kontrol edilir. Kontrol sonrasında bir sorun olmaması durumunda implant tedavisi başarılı bir şekilde uygulanır.