KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

Kanal tedavisi nedir sorusunun cevabı, çürümüş ancak kurtarılabilecek durumda olan dişlerin onarılması ile eskisi kadar sağlam olmasına yarayan bir yöntemdir. Bu tedavi uygulanırken dişin içinde bulunan sinirler çıkarılır ve oluşan boşluklar doldurulur. Böylelikle kanal tedavisi tamamlanmış olur. Çürüyen dişler zamanında tedavi ettirilemez ve kanal tedavisi uygulamazsa, diş kayıplarına neden olmaktadır. Ayrıca diş çürükleri çok kısa süre içinde, dişin iç kısımlarındaki sinirlere ulaşır ve bu sinirler iltihaplanır. Böylelikle kişilerde dayanılmaz bir diş ağrısı baş gösterir. Kanal tedavisi uygulanırken sinirlerin dişin içinden çıkarılması, herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Sinirlerin çıkarılması, dişteki ağrının giderilmesi konusunda oldukça etkilidir.

Kanal Tedavisi Yapılma Nedenleri Nelerdir?

Kanal tedavisinin uygulama nedenleri arasında birçok konu yer almaktadır. Bu tedavi uygulanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Kanal tedavisinin uygulama alanları ve tedavinin uygulama nedenlerinden bahsedilecek olursa;

  • Dişte meydana gelen derin çürükler ve çatlaklar nedeniyle dişin siniri ve pulsası hasar görebilir. Bu nedenle dişin siniri iltihap kaparak çekilmez bir ağrıya dönüşebilir. Kanal tedavisi uygulamak, böyle bir durumda en doğru tercih olacaktır.
  • Dişin siniri herhangi bir nedenden dolayı hasar görürse, bakteri üretmeye başlar. Kanal tedavisi yapılmadığı sürece, dişin çevresinde bulunan bakteriler çoğalma gösterecektir. Bu durum dişlerde enfeksiyonlara ve diş apselerine neden olmaktadır.
  • Diş apsesi, içinde iltihap dolu enfeksiyona işaret etmektedir. Tedavi edilmediği sürece, enfeksiyon dişin köküne kadar ilerleyebilir. Apseli dişler, kişilerde şiddetli ve çekilmez ağrıların yaşanmasına neden olur. Bu noktada kanal tedavisinin vakit kaybetmeden yapılması gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi nedir ve ne kadar sürede tamamlanır gibi sorular, araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu tedavi kişiden kişiye farklılık gösteren bir süreci kapsar. Dişin kök sayısı ve dişte bulunan sinirlerin ne kadar olduğu gibi durumlar, kanal tedavisinin süresini etkileyen faktörlerdendir. Eğer dişte herhangi bir enfeksiyon varsa öncelikle bu enfeksiyonun giderilmesi konusunda tedavi başlatılır. Dişteki enfeksiyonun giderilmesi, bir haftaya kadar uzayabilir. Normal şartlarda kanal tedavisi için ayrılan süre 30 ila 90 dakika arası değişiklik göstermektedir. Diş hekimi, dişi sinirlerinden temizlenmesinin ardından mühürler. Kanal tedavisi bir gün içinde tamamlanmayacaksa, diş hekimi tarafından o bölgenin temiz kalması ve herhangi bir enfeksiyon kapmaması için geçici bir dolgu yerleştirilir. Geçici dolgular, kalıcı dolgu takılıncaya kadar özenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu dolgunun olduğu bölgeye çok fazla baskı yapılmamalı, çiğneme gibi eylemlerden kaçınılmalıdır. Geçici dolgu varlığında, rutin olan ağız ve diş temizliği yapılabilir. Diş fırçalama ve gargara yapmak gibi eylemler, rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir. Kalıcı dolgunun dişe yerleştirilmesi ile kanal tedavisi tamamlanır.

 Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanal tedavisi nedir ve tedavi sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir sorularını cevaplamak oldukça önemlidir. Kanal tedavisinin ardından hasarlı olan dişlerde iyileşmeler görülmektedir. Ancak dikkatli olunması gereken bazı konular bulunur. Bu konuları açıklamak gerekirse, kanal tedavisi sürecinde ve bittikten sonra çok sert ve kabuklu yiyeceklerin tüketilmesine dikkat edilmesi gerekir. Kanal tedavisi öncesinde yapılan rutin diş temizliğinin sonrasında da aksatılmadan yapılması önem taşımaktadır. Günde en az 2 kere dairesel hareketlerle yavaş yavaş dişleri fırçalamak, uzun ömürlü kullanım açısından oldukça önemlidir. Dişlerde enfeksiyonların meydana gelmemesi ve diş taşı gibi rahatsız edici durumların oluşmaması için, günde bir kez diş ipi kullanmak gerekmektedir. Kanal tedavisi sonrasında dişte bazen ağrılar gerçekleşebilir. Hekimin verdiği ilaçlar bu ağrıları kesecektir. Ancak kullanılan ilaçlar doğrultusunda ağrılar geçmiyorsa, uzman bir diş hekimine başvurulması gerekmektedir.