PEMBE ESTETİK (DİŞ ETİ ESTETİĞİ) NEDİR?

Pembe estetik nedir sorusuna gelindiğinde, halk arasında diş eti estetiği olarak bilinmektedir. Güzel ve sağlıklı bir gülüşe sahip olmak için, sağlıklı bir diş etine de sahip olmak gerekmektedir. Diş etlerinin rengi bakımından sağlıklı olup olmadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle muhteşem bir gülüşü beyaz dişlerin yanında, sağlıklı bir diş etininde desteklemesi büyük önem taşımaktadır. Genellikle gülüş sırasında çok fazla diş eti görülen kadın ve erkeklerin, diş eti estetiğini tercih ettiği görülmektedir. Son yıllarda oldukça popüler olan bu estetik çeşidi, kişilerde muhteşem bir gülüşü ortaya çıkarmaktadır. Diş eti estetiği, diş etlerinden rahatsız olan kişilerin daha konforlu ve sağlıklı bir gülüşe sahip olmasını sağlamaktadır.

Pembe Estetik Nasıl Yapılır?

Pembe estetik, diş hekimlerinin hastanın ağız ve diş muayenesini detaylı bir şekilde yapmasının ardından gerçekleşmektedir. Öncelikle hastada mevcut bir rahatsızlığın olup olmadığı konusunda detaylı bir inceleme yapılır. Eğer diş eti estetiğinin yapılmasına engel bir durum yoksa, hastanın çürük dişleri ve diğer dişleri için gerekli olan işlemler yapılır. Dişlerde birçok işlemin yapılması, pembe estetiğin süresini uzatacaktır. Diş eti sorunları ve diş çürüğü tedavilerinin tamamlanmasının ardından pembe estetiğin aşamalarına geçilmektedir. Diş eti estetiğinin yapılması öncesi, hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu sayede acısız bir şekilde işlemlerin tamamlanması sağlanır.

Pembe Estetiğin Aşamaları Nelerdir?

Pembe estetik nedir ve aşamaları nelerdir gibi birçok sorunun cevabı merak edilmektedir. Diş eti estetiği aşamaları hastalara göre farklılıklar göstermektedir. Her diş estetiğinde olduğu gibi pembe estetikte de ilk aşama olarak hastanın ağız ve diş muayenesi gerçekleştirilmektedir. Eğer hastada diş eti iltihabı, kırık ve çürük dişlerin varlığı mevcutsa, ikinci aşama olarak bu rahatsızlıkların hızlı bir şekilde tedavilerine başlanmaktadır. Bu nedenle pembe estetiğin seans süresi yapılacak işlemler doğrusunda azalış veya artış gösterebilmektedir. Hastada belirlenen rahatsızlıkların giderilmesinin ardından pembe estetik için bir planlama yapılmaktadır. Hastalara özel olarak yapılan bu planlamalar sayesinde, estetik ve muhteşem bir gülüşe sahip olma imkânı tanımaktadır.

Pembe Estetiğin Faydaları?

Pembe estetiğin ehil ellerde yapılması hastalar açısından birçok avantaj sağlamaktadır. Kısaca bu avantajlardan bahsedilecek olursa;

  • Dişlerin ayrılmaz bir parçası olan ve dişleri destekleyen diş etlerinin, daha sağlıklı olmasına olanak sağlamaktadır.
  • Hastaların güldükleri zaman çok fazla görülen diş etlerinin özgüvenlerini zedelediği belirtilmektedir. Pembe estetik sayesinde, hastalarda meydana gelen özgüven eksikliği ve gülüş sorunları gibi rahatsızlıklar ortadan kalkmaktadır.
  • En önemli avantajlarından bir tanesi de, sağlıklı diş etlerine sahip olan hastaların diş kayıplarının önlenmesi büyük ölçülü sağlanmaktadır.
  • Pembe estetiğin yapılış aşamalarında herhangi bir diş eti rahatsızlığı ve diş çürüğü gibi rahatsızlıklarda tedavi edilerek, hastanın daha sağlıklı bir gülüşe sahip olması sağlanır.
  • Diş eti estetiği, diş etleri ve dişlerin ideal uzunluğa gelmesine olanak sağlamaktadır.

Pembe Estetiğin Yöntemleri Nelerdir?

Pembe estetik nedir ve bu estetik yapılırken kullanılan yöntemler araştırılmaktadır. Birden fazla yöntemi kullanılması merak uyandırmaktadır. Hekimlerxl, hasta ile görüştükten sonra pembe estetikte hangi yöntemi kullanacağı konusunda karar vermektedir. Başlıca pembe estetik yöntemleri arasında rejeneratif, gingivektomi, krom boyu uzatma ve gingivoplasti yer almaktadır. Tüm bu yöntemler sayesinde hastaların rahatsız olduğu diş etlerinin düzeltilmesi ve hastaların istedikleri gülüşe sahip olmaları sağlanmaktadır. En çok kullanılan yöntemler arasında gingivektomi ve gingivoplasti yer almaktadır. Gingivektomi ile diş etlerinde meydana gelen fazla büyüme ideal seviyelere çekilerek, hastanın rahatsızlığı ortadan kaldırılmaktadır. Gingivoplasti ile ise, hastaların güldükleri sırada çok fazla görülen diş etinin daha ideal seviyelere getirilmesi sağlanır.