PORSELEN DOLGU NEDİR?

Porselen dolgu nedir sorusunun cevabı, bu dolgu çeşidi dişlerde meydana gelen eksikliklerin giderilmesinde ve dişlerin tamamlanmasında kullanılmaktadır. Amalgam dolgu ya göre daha çok tercih edilir ve kullanım süresi oldukça uzundur. Porselen dolgu yaptırmak isteyen kişilerin, diş tonlarına uygun olan bir renk tonu seçilmektedir. Bu sayede estetik bir gülüşe sahip olma imkânı tanımaktadır. Çoğunlukla porselen dolgu azı dişlere uygulanmaktadır. Son zamanlarda cerec denilen bir yöntemle restorasyonlar işlemi yapılan dişler, geleneksel yönteme göre %47 oranında başarı sağladığı belirlenmiştir. Porselen dolgu yapılması oldukça kolaydır ve genellikle tek seansta dolgu işlemi gerçekleşir.

Porselen Dolgunun Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Porselen dolgu yapılan dişler genellikle uzun süre kullanım sağlar. Porselen oldukça dayanıklı bir malzemedir. Bu nedenle dişe gelebilecek darbelere karşı üst düzey bir koruma sağlamaktadır. Dayanıklı ve kaliteli olmasının yanında porselen dolgunun sağladığı birçok avantajda bulunmaktadır. Özellikle ekonomik olması bakımından pek çok kişi tarafından tercih edilir. Porselen dolgular gerçek dişten ayırt etmeksizin kullanılmaktadır. Yemek yerken çiğneme gibi durumlarda oldukça rahat bir şekilde kullanılabilir. Birçok kişi, son yıllarda popüler olan gülüş tasarımında porselen dolguyu tercih etmektedir. Porselen dolgu estetik bir gülüşe sahip olmayı sunmaktadır. Tedavi süresinin kısa olması bakımından da bu dolgu çeşidi tercih edilmektedir. Gittikçe daha popüler olan porselen dolgunun avantajları görüldüğü gibi çok sayıda bulunmaktadır.

Porselen Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Porselen dolgu nedir ve çeşitleri nelerdir gibi birçok sorunun cevabı araştırılmaya devam etmektedir. Çok fazla tercih edilen ve popüler olan bu dolgu çeşidinin farklı metotlar kullanılarak yapılan, birden fazla türü bulunmaktadır. Açıklanacak olursa;

  • Titanyum alaşımına kaynaştırılan porselen dişler, ülkemizde implant tedavilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Dolgu ve kaplama olarak çok fazla kullanılmadığı için pek fazla bilinmemektedir.
  • Metal alaşımına kaynaştırılan porselen dişler, alt yapısı dikkate alındığında genellikle diş hekimlerinde çok sık rastlanan metal materyalleri kapsamaktadır. Nikel metalden yapılan bu dişler bazı hastalarda alerjik reaksiyonlar gösterebilir.
  • Metalsiz porselen dişler, ülkemizde popüler olan ve en çok kullanılan porselen diş çeşitleri arasındadır. Özellikle metalsiz olmasının yanında yarı saydam bir yapıya sahip olması da, doğallık konusunda tam not almaktadır. Popüler olan porselen diş çeşitleri arasında zirkonyum, emax, lamine diş ve full seramik yer almaktadır.
  • Altın alaşımına kaynaştırılan porselen dişlerin maliyetinin çok yüksek olması, bu dişlere olan ilgiyi büyük ölçüde azaltmaktadır. Metale alerjisi olan kişilerin tercih ettiği bir porselen diş çeşididir. Altının yanı sıra bu dişler bakır, kalay, platin ve paladyum gibi maddelerle de hazırlanmaktadır.

Porselen Dolgunun Kullanım Süresi Ne Kadar? Porselen dolgunun kullanım süresinin ne kadar olduğu ve porselen dolgu nedir gibi sorularla çok sık karşılaşılmaktadır. Diğer dolgu çeşitlerinde olduğu gibi porselen dolgunun da her hasta için kullanım süresi değişiklik göstermektedir. Hastaların tedavi sonrasında ağız ve diş bakımlarını düzenli bir şekilde yapmaları ve 6 ayda bir periyodik olarak diş hekimine muayene olmaları, dolguların ömrünü ciddi anlamda uzatmaktadır. Belli bir süre belirtmek gerekirse, porselen dolgular 15 ila 20 yıl arası bir ömre sahiptir. Ancak düzenli bir şekilde bakım yapılan ve kontrol sağlanan dolgular daha uzun sürede kullanılabilir. Porselen dolguların kullanım sürelerine etki eden bir diğer etken ise, hangi malzeme kullanılarak dolgu yapıldığıdır. Metalli ve metalsiz yapılan porselen dolgu dişler arasında kullanım süreleri farklılık gösterir. Çünkü dolgunun hangi materyal kullanılarak yapıldığı konusu, dayanıklılığına ve ömrüne bağlı olarak değişikliğe neden olur.