ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİ

Şeffaf plak tedavisi, birçok insanın rahatsız olduğu çarpık dişler ve yanlış çene kapatılması gibi sorunları, ortadan kaldıran bir uygulamadır. Diş teli kullanılmasına gerek kalmadan hızlı bir şekilde istenilen görüntünün elde edilmesi, bu yöntem ile sağlanmaktadır. Bir diğer adı telsiz ortodonti’dir. Bu tedavi sırasında tel veya metal kullanılmadan, tamamen şeffaf plaklarla kişiye özel uygulamalar yapılmaktadır. Dijital ortamda tasarlanan şeffaf plaklar, istenilen gülüşün elde edilmesini sağlamaktadır. Şeffaf plaklar ile tedavisi tamamlanan hastaların hekim kontrollerinde koruyucu plaklar kullanması önerilmektedir. Bu sayede daha uzun süreli bir kullanım elde etme imkânı bulunur.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeffaf plak tedavisi bilgisayar ortamında gerçekleştirilmektedir. Öncelikle hastanın dişleri ve ağız hareketleri ile ilgili detaylı bilginin alınması için tomografi çekilmektedir. Sonra tomografinin sonuçlarına bakılarak, hasta için en uygun olan şeffaf plaklar seçilir. Tüm bu uygulamalar sanal ortamda 3D yazılımlar ile gerçekleştirilir. Hastanın ağız hareketlerine göre oluşturulan kalıplar doğrultusunda, hastadan tekrar bir diş kalıbı alınmaktadır. Hazırlanan şeffaf diş plakları setler hâlinde oluşturulmaktadır. Her plak takıldıktan sonra 2 hafta kullanım süresine sahiptir. Diş hekimi hastanın tedavi süresi boyunca şeffaf plakların takıp çıkarma işlemlerini gerçekleştirir. Her hasta için farklı olarak belirlenen süre zarfında şeffaf plak kullanımı ile tedavi sonlandırılır.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Şeffaf plak tedavisi hastalar için oldukça fazla avantaja sahiptir. Bu avantajlardan bahsedilecek olursa;

  • Şeffaf plaklar takıldıktan sonra çıkarılma kolaylığı sağlamaktadır. Bu sayede günün herhangi bir saatinde tedaviye ara vermek isteyen hastalar için plakların çıkarma işlemi gerçekleştirilebilir.
  • En iyi ortodontik estetik tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Telsiz olarak yapılan tedaviler, hastalar açısından estetik bir görüntüye sahip olma imkânı sunar.
  • Şeffaf plak tedavisi sayesinde ağız içinde herhangi bir yara ve kesiklerin oluşması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu tedaviyi alternatif olarak kullanılan tel tedavisi, hastalarda yanak kesiklerine ve yaralara neden olmaktadır. Şeffaf plak tedavisi belirtilen sorunu ortadan kaldırır.
  • Tel tedavisinde hastalara uygulanan baskı nedeniyle ağrı ve yaşam kalitesizliği ortaya çıkmaktadır. Ancak şeffaf plak tedavisinde ağrılar minimum seviyeye çekilmektedir. Tel tedavisinde olan ağrı ve konforsuzluk gibi sorunlar, bu tedavi yönteminde bulunmamaktadır.
  • Daha hızlı ve etkili sonuç alma kolaylığı sağlamaktadır.
  • Şeffaf plakların takılıp çıkarma gibi bir fırsat vermesi, yemek yerken ve ağız hijyeni yapılırken hastalara kolaylık sağlamaktadır.
  • Pürüzsüz ve estetik görüntüsü sayesinde konuşurken rahatsızlık hissi vermez ve hastalara daha özgüvenli bir his verir.

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanır? Şeffaf plak tedavisi son zamanlarda tercih edilen popüler bir ortodontik estetik yöntemlerinden bir tanesidir. Her yaştan hastaya rahatlıkla uygulanabilir. Özellikle diş tellerinin rahatsız ettiği görüntüyü istemeyen hastalar tarafından, bu yöntem tercih edilmektedir. Estetik ve canlı görüntüsü sayesinde, istenilen diş görüntüsünün elde edilmesi sağlanmaktadır. Şeffaf plak tedavisinin kimlere uygulandığı konusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu tedavi şeffaf plak kullanımına uygun diş çarpıklığı olan kişilerde daha fazla tercih edilir. Ağız, diş ve çene yapısı bozukluğu bulunan kişiler, tedavi için uygun olan kişilerdir. Aynı zamanda dişleri arasında çok boşluk olan, çene yapısı anormal olan, alt ve üst çenede gömülü diş bulunan kişilerde de uygulama yapılmaktadır. Oldukça estetik bir görüntü vermesi nedeniyle, diş güzelliğine önem veren kişilerde uygulanabilmesi mümkün olmaktadır. Şeffaf plak tedavisi son zamanlarda uygulama bakımından büyük bir artış göstermektedir. Bu noktada pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.