YAPRAK PORSELEN NEDİR?

Son dönemlerde yaprak porselen nedir sorusu gündeme gelmektedir. Diş estetiği denilince akla ilk gelen yaprak porselen, kişilerin estetik bir gülüşe sahip olabilmesine katkı sağlayan kaplamalar olarak ifade edilmektedir. Böylelikle daha özgüvenli bir şekilde olabilmeye olanak sağlanır. Bu kaplama çeşidinde, yaprak tipi porselenler bir araya gelmektedir. Daha sonra kaplanmak istenen dişler bu porselenlere göre ayarlanarak, tedavi süreci başlamış olur. Yaprak porselen diş kaplama yöntemi, kusursuz bir gülüşe sahip olmanın yanında ağız fonksiyonlarının en iyi şekilde yerine getirebilmesine olanak sağlar. Güvenli bir gülüşe sahip olmayan isteyen kişiler, yaprak porselen kaplama yöntemini tercih etmelidir. Diş estetiği tedavileri arasında yer alan yaprak porselen kaplama, muhteşem bir gülümsemeyi elde etmeyi sağlayacaktır. Bu alanda en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi olarak ifade edilmektedir.

Yaprak Porselen Ne İşe Yarar?

Yaprak porselen nedir ve ne işe yarar gibi konular, bu yöntemi tercih etmeyi düşünen kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Porselen laminelerde denilen bu yöntemde, malzeme olarak porselen kullanılmaktadır. Yaprak şeklinde üretilerek, orijinal dişlerin kaplamasında kullanılır. Bu tedavi süreci ise üretilen yaprak şeklindeki materyallerin, söz konusu dişlerin üzerine yapıştırılarak sabitlenmesi işlemlerini kapsamaktadır. Kişilerin ağız ve diş yapısına göre en uygun yaprak porselen materyalleri üretilmektedir. Bu noktada üretim aşamasında kişilerin dişlerine en uygun olan ve doğal bir görünüm kazandıracak yaprak porselenlerin üretilmesi amaçlanır. Ayrıca bu dişlerin üretiminde kaliteli materyaller kullanılarak, uzun süreli bir kullanım sunulmaktadır. Böylelikle kişilerin hem ideal bir gülüşe hem de uzun süreli bir kullanıma sahip olması sağlanır.

Yaprak porselen tedavisinde malzeme olarak porselenin tercih edilmesinin nedeni, orijinal dişlerin rengine en yakın olan bir malzeme olmasından kaynaklanmaktadır. En güzel ve kaliteli bir gülüşü insanlara sunabilmek için, uzman diş hekimleri tarafından en çok kullanılan malzeme çeşidi porselen olarak ifade edilmektedir. Yaprak porselen tedavisi bazı ağız ve diş sorunlarında etkili bir tedavi yöntemi olmaktadır. Pek çok sorunun çözümü, bu yöntem sayesinde düzeltilebilir. Açıklanacak olursa;

  • Deformasyona sahip olan dişler
  • Çatlak dişler
  • Dişler arasında bozukluklar
  • Dişlerde meydana gelen renk bozuklukları
  • Ufalanmış ya da ucu kırık olan dişler
  • Diğer kozmetik sorunlar

Yaprak Porselen Tedavisi Nasıl Yapılır? İnsanlar tarafından merak edilen yaprak porselen nedir ve tedavisi nasıl yapılır gibi soruların cevabı oldukça basittir. Gerçekleştirilecek olan tedavi aşamalar hâlinde yapılmaktadır. Tedavinin ilk aşamasında, diş yüzeyleri detaylı bir şekilde temizlenmektedir. Diş hekimleri tarafından işlem yapılacak dişlerin üzerindeki ince plaklar silinerek, diş yüzeylerinin temizleme işlemine geçilir. Dişlerin durumuna göre, yüzeylerinde aşındırma yapılabilmektedir. Ancak dişlerde herhangi bir sorun yoksa, yüzeylerinin temizleme işlemi yeterli olmaktadır. Bu yönteme prepless yöntemi denilmektedir. Gerçekleştirilen bu işlemler oldukça basit olmakta ve ağrısız veya acısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Tedavinin ikinci aşamasına geçildiğinde ise, kaplama yapılacak olan dişlerin dijital bir görüntüsü elde edilmektedir. Elde edilen ölçülere göre, yaprak porselen üretimine başlanmaktadır. Tedavin üçüncü aşamasında porselenlerin üretimi 2-3 gün süreceği için, temizlenmiş olan dişlerinin zarar görmemesi adına geçici porselen kaplamalar yapıştırılmaktadır. Bu şekilde hastalarda herhangi bir rahatsızlık hissi meydana gelmez. Tedavinin uygulanması ise dördüncü aşama olarak ifade edilir. Üretilen yaprak porselenler, uygun bir porselen yapıştırıcısı ile işlem görecek dişlere tek tek yapıştırılmaktadır. Gereken bazı durumlarda yapıştırma işlemi tamamlanmış olan yaprak porselenlere, törpülenerek şekil verilebilmektedir. Tüm bu işlemler sonrasında yaprak porselen tedavisi tamamlanmış olur. Tedavi süresi genellikle 2 ya da 3 gün sürmektedir.